Wyginięcie dinozaurów to nic w porównaniu z XXI wiekiem

Zeszłej soboty w Katowicach miała miejsce słynna konferencja TEDx, czyli: Technology, Entertainment, Design. Tematyka wystąpień oscylowała wokół COP24, czyli Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego ONZ, który lada dzień odbędzie się w stolicy śląskiej konurbacji.

1 wycieczka do Włoch = 1 rok wyżywienia?
700 kg CO2 – tyle emituje samolot podczas podróży w jedną stronę do kraju makaronu i perfekcyjnej espresso. Dokładnie taka ilość dwutlenku węgla jest emitowana przy uprawie produktów niezbędnych do zaspokojenia rocznych potrzeb żywieniowych osoby będącej na diecie bezmięsnej. Współcześnie każdy z nas produkuje nawet pięciokrotnie więcej CO2, niż wynosi przewidywana norma oscylująca wokół dwóch ton rocznie. Daje to wyobrażenie poziomu skażenia i zaniedbania planety, na której mieszkamy. Jednak najbardziej nieprawdopodobne było dla mnie wyróżnienie Pacyficznej Wyspy Śmieci – ilość odpadków składających się na nią sięga już niemal rozmiaru kontynentu!

Wyginięcie dinozaurów to małe piwo
„Obecnie tempo wyginięcia gatunków zwierząt jest 1000 razy większe niż w prehistorii” – prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego szeroko otworzył oczy wszystkich zgromadzonych na auli Banku ING. Wycinki drzew pod uprawy, nadmierna eksploatacja ekosystemu, dramatyczne zanieczyszczenie środowiska – to wszystko powoduje, że od początku XX w. bezpowrotnie z powierzchni ziemi zginęło prawie 500 gatunków zwierząt! Czy homo sapiens to na pewno człowiek myślący?

Astro-groupies tańczące w rytm nazistowskiego hymnu
Rzeczywistość czasów podboju kosmosu odbiega od powszechnych wyobrażeń o szlachetnych bohaterach wynoszonych na orbitę. Przybliżyli ją Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – dziennikarze Gazety Wyborczej oraz Dziennika Zachodniego. Wyścigowi między ZSRR a USA towarzyszyły hektolitry alkoholu, schadzki z astro-groupies (w bardzo konkretnych celach), w tle zaś, na amerykańskich ziemiach, przygrywał hymn nazistów, z którymi współpracowali Amerykanie. Jaki płynie z tego morał? Niezwykle prosty, choć przygnębiający – ludzi nie napędza pasja, ciekawość czy żądza wiedzy, tylko konflikt, maniakalna chęć sławy i zysków.

Bon Jovi nagrałby teledysk w Śląskim Planetarium?
Bez wątpienia mógłby skorzystać z architektury w stylu space age na Śląsku. Gwiazdy, Spodek, Planetarium, Dom Służewca, Willa Chruszczowa, kawiarnia spodek na wodzie, Śląski Instytut Naukowy, Kino Kosmos na Koszutce – to tylko niektóre przykłady tego zapomnianego motywu architektonicznego, które podczas swego wystąpienia wskazał dziennikarz Radia Piekary – Marcin Zasada.

Seks-robot, czyli czy sztuczna inteligencja zwycięży ludzkość?
Dość szokująca była lista, którą przedstawił Dariusz Skowroński – polski seksuolog z Temple University Japan Campus w Tokio. Prezentowała ona wszystkie pola, na których roboty górują nad gatunkiem ludzkim. Nawiązywała również do tego, dlaczego tak chętnie wykorzystuje się je jako seks-zabawki, co szczególnie widać w krajach azjatyckich. Choć powszechnie wiadomo, że można robota „skroić na miarę” nie tylko pod względem fizycznym, ale i zaprogramować go w dowolny sposób, to przeraża perspektywa, że działania prowadzone w tym kierunku, są tak daleko idące.

Przez rok nie kupię jedzenia
Na TEDx Katowice gościł także Igor Bokun – autor bloga Nie kupię jedzenia oraz dyrektor dużego przedsiębiorstwa. Będąc zmęczony wielkomiejskim szumem, stresem, pośpiechem, zdecydował się na wyprowadzkę w góry, gdzie podjął wyzwanie samodzielnego wytwarzania żywności. Wbrew jego oczekiwaniom – zostało ono zakończone niepowodzeniem. Opowiadał o wszystkich lekcjach, które dała mu natura, a także pokorze, jaką zyskał dzięki wszystkim porażkom poniesionym w związku z próbami hodowania pszczół, uprawy warzyw czy owoców. Jego zmagania z górskim klimatem i przewrotnymi siłami przyrody można śledzić na www.niekupiejedzenia.blogspot.com.

Nie jest aż tak źle!
Głosem ukojenia była prezentacja Kasi Gandor – blogerki, youtuberki i popularyzatorki nauki. Przytoczywszy żelazne argumenty pokazała, że nasz współczesny świat, choć nie znajduje się w najlepszym stanie, na pewno jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. O połowę zmalał odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie, a procent niepiśmiennej części społeczeństwa z 60 aż do 15. Odnotowano wyjątkowo duży spadek śmiertelności wśród dzieci do piątego roku życia. Niewątpliwie zachodzi tu korelacja ze wzrostem liczby ludzi, którzy są szczepieni przeciwko podstawowym chorobom, takim jak odra – wskaźnik w tym przypadku osiągnął aż 80% ! Daje to nie tylko ukojenie duszy, która jest rozdrażniona po lekturze statystyk związanych ze smogiem czy powierzchnią Pacyficznej Wyspy Śmieci (!), ale też mocny sygnał, że żyjemy w czasach post-prawdy, gdzie najważniejsze są informacje niekoniecznie przystające do faktów. Uwrażliwia to i alarmuje, aby nie łykać wszystkich wiadomości bezkrytycznie.

Kasia Gandor

Baby, badajcie się!
Konferencję zamknęła Agnieszka Szuścik swoim mocnym wystąpieniem dotyczącym walki z rakiem szyjki macicy. Opowiedziała o historii choroby, której doświadczyła na własnej skórze i zaalarmowała, że coroczne kilkuminutowe badanie cytologiczne, może uratować życie oraz płodność. Nowotwór nie omija młodych, ambitnych, przebojowych ludzi, a zbiera żniwo nawet wśród takich osób jak Aga. Dlatego baby, badajcie się! Nawet jeśli nie planujecie macierzyństwa, to zawsze lepiej jest mieć wybór – nie pozwólcie chorobie decydować za siebie!

TEDx to niebywała okazja na poszerzenie horyzontów, jak również zdobycie wiedzy w przystępny sposób. Bardzo dziękujemy sponsorom: TEDx Katowice i ING Bank Śląski za możliwość uczestniczenia w tym niesamowitym wydarzeniu – mamy nadzieję na więcej takich imprez na Śląsku!

Tekst: Rita Miernik

Zdjęcia: Katsiaryna Kalyska