Organizacje studenckie bez tajemnic: Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej

Edukacja kulturowa jest ważna na każdym etapie naszego życia, czego nie zawsze jesteśmy świadomi. O zapotrzebowaniu na wielokulturowość oraz o zaletach Cieszyna porozmawiałam z Mariolą Holeksą, przewodniczącą Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej. Według mojej rozmówczyni istota edukacji międzykulturowej nie zmienia się, jednak okoliczności, w których jest ona potrzebna, już tak.

Czym zajmuje się Koło? Gdzie można śledzić wasze poczynania?
Koło zajmuje się przede wszystkim organizacją konferencji naukowych, warsztatów oraz Wampiriady. Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy pomysł na nowe akcje, jesteśmy otwarci i staramy się pomóc w jego realizacji. W przypadku, gdy ktoś potrzebuje pomocy i informacji na temat udziału w jakimś wydarzeniu, na przykład konferencji, również udzielimy wsparcia. Można nas śledzić na Facebooku (www.fb.com/KoloNaukoweEdukacjiMiedzykulturowej) oraz na naszej stronie internetowej (www.knem.us.edu.pl).

Od czerwca piastujesz stanowisko przewodniczącej Koła. Jakie masz plany na nowy rok akademicki? Chciałabyś wcielić w życie jakieś innowacje?
Przede wszystkim chcę, aby zostały zorganizowane wydarzenia, które odbywają się co roku, czyli: konferencje Pytania o Inność – Inny w moich oczach, Ja w oczach Innego i Baśń i bajka – udział w rozwoju dziecka oraz dwa razy w roku Wampiriada, podczas której można oddać krew. Od pewnego czasu mamy również w planach warsztaty poruszające między innymi tematykę międzykulturową, do których udziału można zaprosić placówki pedagogiczne.

Na stronie waszego Koła można znaleźć zakładkę „Projekt polsko-litewski”. Mogłabyś opowiedzieć coś więcej o tej inicjatywie? Macie zamiar zorganizować coś podobnego w najbliższym czasie?
Zarówno Koło, jak i cały Wydział w Cieszynie starają się nawiązywać różne kontakty z zagranicznymi uniwersytetami czy innymi organizacjami. W 2011 roku w Cieszynie udało się zorganizować warsztaty ze studentami z Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Projekt ten nazywał się Trudne rozmowy o Czesławie Miłoszu – tolerancja, dialog, partnerska współpraca. W programie przewidziano nie tylko zapoznanie się z postacią Czesława Miłosza, ale także zwiedzanie samego Cieszyna i udział w konferencji na ten temat.

Wielu członków KNEM-u było lub pojedzie w przyszłym roku akademickim na wymianę studencką z programu Erasmus. Część naszych działaczy pochodzi z innych państw, dzięki czemu mamy możliwość zapraszania osób z zagranicy na nasze międzynarodowe konferencje. Jeśli byłaby ku temu okazja, to jesteśmy otwarci na różne perspektywy projektów.

Jak oceniasz znaczenie edukacji międzykulturowej na przestrzeni lat – wciąż jest takie samo czy może nabrało dla was innego znaczenia niż na początku?
Sama edukacja międzykulturowa ma wiele znaczeń, jednak jej głównym celem jest zwalczanie stereotypów i uprzedzeń, między innymi etnicznych, narodowych czy religijnych. Należy podkreślić, że – bez względu na pochodzenie – każdy człowiek zasługuje na szacunek. Może sama istota edukacji międzykulturowej nie zmienia się, jednak okoliczności, w których jest ona potrzebna, już tak. Dziś mamy inną sytuację polityczną niż dawniej, więc zmieniły się też problemy, którym musi sprostać edukacja międzykulturowa.

Co wyróżnia Cieszyn na tle głównego miasta akademickiego – Katowic?
Cieszyn charakteryzuje się tym, że jest miastem granicznym, podzielonym na część polską i czeską. Od wieków jest to strefa wielokulturowa. Styczność z kulturą czeską można mieć każdego dnia. Nie trzeba nawet przekraczać granicy, ponieważ można spotkać wielu Czechów po polskiej stronie. Czechy są na wyciagnięcie ręki, więc będących w Cieszynie zachęcam również do zobaczenia miasta po tamtej stronie. Należy również podkreślić, że Cieszyn jest miejscowością posiadającą bogatą historię; to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Aż do XVII wieku panowała tu dynastia Piastów, mimo że nie należał on wtedy do Polski. Jednym z najważniejszych zabytków jest Rotunda pw. św. Mikołaja z XI/XII wieku, której wizerunek znajduje się na banknocie dwudziestozłotowym. Wydaje mi się, że to są jedne z najważniejszych różnic.

W jaki sposób można włączyć się w szeregi KNEM-owiczów? Gdzie można was spotkać?
Na początku roku akademickiego członkowie Koła są zapraszani przez wykładowców na zajęcia, by opowiedzieć o jego działalności. Podczas inauguracji roku akademickiego jest przeznaczony czas na prezentacje kół naukowych i wtedy podawane są możliwości kontaktu. W budynku Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji znajduje się również gablotka z najważniejszymi informacjami na temat Koła wraz ze spisem członków i namiarami (adresem e-mail, stroną internetową oraz Facebookiem). Można do nas pisać na Facebooku, ale także podejść na przykład na korytarzu czy w czasie organizowanego przez nas wydarzenia. Każdy chętny do współpracy z nami jest mile widziany.

Tekst: Agnieszka Żeliszewska

Artykuł pochodzi z magazynu „Suplement” (październik/listopad 2017).

Post dodany: 27 lutego 2018