Kosmiczna przygoda w mieście Spodka – 3. ŚFN KATOWICE

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – największe naukowe wydarzenie w kraju – odbył się już po raz trzeci, tym razem pod hasłem ENERGIA.

Przez dwa dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło 35 tysięcy uczestników, w tym ponad 13,5 tysiąca uczniów, którzy mogli skorzystać z oferty ponad 150 stanowisk i wziąć udział w około 100 warsztatach. Łącznie 1,5 tysiąca wystawców zorganizowało pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje odnoszące się do wszystkich obszarów wiedzy: nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, medycznych, a także humanistyczno-społecznych i sztuki. Na scenach głównej i audytoryjnej obyło się ponad 100 wykładów oraz spotkań z wybitnymi przedstawicielami nauki. Za organizację wydarzenia odpowiadali: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider ŚFN), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Katowice – Miasto Gospodarz oraz współgospodarz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Intensywny weekend pełen naukowych wrażeń i świetnej zabawy poprzedziła Noc Biologów, impreza towarzysząca, zorganizowana przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Sam festiwal rozpoczęła uroczysta inauguracja w gmachu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, podczas której Tomasz Rożek przeprowadził rozmowę z członkinią korpusu NASA Nicole Stott. Można było również zobaczyć multimedialną prezentację CallTrain MO4/HG4 przygotowaną pod kierownictwem prof. Mariana Oslisly z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz wziąć udział w wykładzie dotyczącym iluzji w nauce, przeprowadzonym przez dr Marię Chełkowską-Zacharewicz i dr. Tomasza Rożka.

W trakcie inauguracji uhonorowano pracę najwybitniejszych śląskich naukowców i nagrodzono ich wysiłki Śląskimi Nagrodami Naukowymi. Wśród wyróżnionych naukowców znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Jacek Rykała z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. dr hab. Jan Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Paweł Linek z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dr hab. Ewa Jabłczyńska z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz dr hab. inż. Przemysław Data z Politechniki Śląskiej.

Podczas 3. ŚFN KATOWICE można było poszerzyć swoją wiedzę między innymi na temat łazików marsjańskich i konsekwencji zanieczyszczenia środowiska, dowiedzieć się o tym, co łączy Nikolę Teslę z Heinrichem Rubensem, a także poznać historię powstania jednego z największych skarbów regionu śląskiego – węgla. Ponadto goście mieli okazję spróbować biblijnych przysmaków, odkryć tajniki prawa autorskiego oraz poznać chińską kulturę, nie ruszając się przy tym ze stolicy Śląska.

Dużo uwagi poświęcono wirtualnej rzeczywistości i e-sportowi – w Esport Point odbyły się turniej CS:GO oraz spotkania z Pawłem „Innocentem” Mockiem i Michałem „Avahirem” Kudlińskim.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Strefa kosmiczna obsługiwana przez Planetarium Śląskie. W dmuchanej konstrukcji można było zobaczyć wybieg dla łazików marsjańskich, model rakiety kosmicznej i skafandry astronautów. Nie sposób jednak umniejszać znaczenia przedstawicielom nauk społecznych i humanistycznych, a także twórcom z obszaru sztuki: artystyczne instalacje zachwycały, warsztaty dawały cenne wskazówki początkującym adeptom sztuki dziennikarskiej czy literackiej, a emocje sięgały zenitu podczas symulacji rozprawy sądowej dotyczącej problemu mobbingu.

Uczestnicy i odwiedzający festiwal mogli wziąć udział w spotkaniach z gośćmi specjalnymi: premierem RP prof. Jerzym Buzkiem, pierwszym i jak dotąd jedynym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim, amerykańską członkinią korpusu astronautów NASA Nicole Stott oraz prezenterem Programu Trzeciego Polskiego Radia Piotrem Baronem. Ich prelekcje zgromadziły setki widzów i nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Festiwal odwiedzili również m.in.: dziennikarz naukowy dr Tomasz Rożek, paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista dr Andrzej Boczarski, znani reportażyści Jacek Hugo Bader i Mariusz Szczygieł oraz reporter i skrupulatny obserwator niuansów śląskiej architektury Filip Springer. W ramach poniedziałkowego wydarzenia w murach katowickiego MCK zagościli także znani przedstawiciele nieco młodszego pokolenia – Grupa Filmowa Darwin, Kasia Gandor, Arlena Witt, Natalia Tur i Jan Mela.

Organizacja 3. ŚFN KATOWICE z pewnością nie byłaby tak spektakularna, gdyby nie olbrzymia pomoc ze strony wspierających wydarzenie sponsorów strategicznych: PGNiG SA i PKO BP; sponsorów: Fujitsu, Mokate i JAS-FBG; partnerów: Danone, Koleje Śląskie, Biuro Podróży Altamira, Bank Pekao. Role patronów medialnych objęli natomiast: „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni”, naszemiasto.pl, Polska Agencja Prasowa, TVP3 Katowice, Radio eM, „Suplement”, Radio Egida, TV UŚ, Radio Bielsko, „Gość Niedzielny”, „Charaktery”, Polskie Radio Katowice, Przystanek Nauka, Śląski Biznes i Radio Piekary.

Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej www.slaskifestiwalnauki.pl. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję festiwalu.

Tekst: Rita Miernik
Foto: Aleksandra Wajdzik

Artykuł pochodzi z magazynu „Suplement” (luty/marzec 2019).

Post dodany: 17 maja 2019

3. Śląski Festiwal Nauki   festiwal   Katowice   Nauka   relacja   Rita Miernik   ŚFN