Andar para ver, y ver para saber – Iść, aby zobaczyć i zobaczyć, aby wiedzieć

Hiszpania – cel turystycznych wyjazdów wielu ludzi, kraj kojarzący się nam z ciepłem, szerokimi plażami i ciekawą architekturą. Był on także marzeniem pewnej małej dziewczynki, którą okazuje się sama autorka książki Oswoić Hiszpanię. Od dziecięcych lat, Joanna Lessnau marzyła bowiem o podróży do kraju, wydającego się jej wtedy odległym i nieosiągalnym.

Dziś Hiszpania nie jest dla nas miejscem ani specjalnie egzotycznym, ani specjalnie nieosiągalnym (choć w dobie koronawirusa – niekoniecznie). Samolot lub samochód, dowód osobisty i chwila na poszukiwanie najważniejszych informacji w internecie – to wystarczy nam, aby niemal w mgnieniu oka znaleźć się w tym kraju. Do tego właśnie wniosku doszła także autorka książki, postanawiając wyruszyć wraz z rodziną w podróż życia do swojego wymarzonego jeszcze w dzieciństwie państwa.

Razem z rodziną Lessnau przemierzamy stosunkowo niewielką część Hiszpanii, dokładniej typowo turystyczny region Costa Blanca. Nie dzieje się to oczywiście przypadkowo – ich celem jest bowiem poznawanie tego kraju krok po kroku, nieśpiesznie, chłonąc klimat odwiedzanych miejsc. Nie chcąc zaliczać wyłącznie turystycznych punktów na mapie Hiszpanii, odwiedzają małe miasteczka, mniej popularne plaże oraz spacerują pustymi uliczkami. Dzięki znajomości języka hiszpańskiego, nurtujące ich pytania mogą zadać rodowitym mieszkańcom. Słuchają historii o dawnych bohaterach, okolicznościach budowy zamków, legendach związanych z pięknymi rzeźbami. Z pomocą swojego przewodnika, niejakiego Pana Przypadku, jak żartobliwie nazywają swoje szczęście do odkrywania ciekawych miejsc, poznają mniej znane oblicze Hiszpanii.

Książka Oswoić Hiszpanię jest niejako połączeniem pamiętnika z podróży Joanny Lessnau oraz przewodnika turystycznego. Znajdziemy tu wiele opisów osobistych przeżyć bohaterki, spostrzeżeń, uwag do otaczającej ją rzeczywistości. Poznamy członków jej rodziny, przysłuchamy się rozmowom pomiędzy nimi. Zobaczymy jak podczas podróży stają się oni coraz bardziej odważni w eksplorowaniu nowych, nieznanych sobie miejsc. Z właściwym dla nich spokojem poznajemy dokładnie część Hiszpanii, która tak ich zachwyciła, że wracali tam co roku. Z drugiej strony – dowiadujemy się wiele na temat ciekawych lokalizacji, miasteczek, zabytków oraz historii z nimi związanych, a także poznajemy typową hiszpańską kuchnię. Jeśli jesteś ciekaw, jak powstało miasto Torrevieja, od czego pochodzi nazwa miejscowości Alicante, kim była Armengolia oraz jak przygotować napój Sangria, to właśnie w tej książce znajdziesz odpowiedź.

Jednak to, co w zamyśle miało być głównym atutem tej książki, czyli nieśpieszne poznawanie Hiszpanii, staje się w niektórych momentach jej główną wadą. Chwilami jest po prostu nudna. Oczywiście nie jest to związane wyłącznie ze zwiedzaniem mniej popularnych miejsc, a ze specyficznym stylem pisania autorki. Na próżno szukać tu naprawdę ciekawych opisów, które zapadną w pamięć. Brakowało mi też odrobiny więcej humoru, co mogłoby trochę ożywić opowiadane przez Joannę Lessnau historie. Myślę, że nieco lżejszy styl pisania sprawiłby, że czytanie tej książki byłoby łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jeśli interesujesz się Hiszpanią i dzięki mniej znanym legendom, opisom mało popularnych miejsc oraz hiszpańskim zwrotom chciałbyś przenieść się na chwilę do tego pięknego kraju, to ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Tekst: Kinga Skowronek

Post dodany: 25 czerwca 2020