Od kasjera do kierownika sprzedaży. Rozmowa z Campus Ambassadorem Jeronimo Martins

Znane głównie z sieci dyskontów Biedronka oraz drogerii Hebe przedsiębiorstwo Jeronimo Martins wychodzi ze specjalną inicjatywą dla studentów. Biorąc udział w jednym z kilku programów, każdy z Was ma szansę zdobyć doświadczenie biznesowe w jednej z największych firm działających na polskim rynku. Moim rozmówcą jest Michał Wiekiera, tegoroczny Campus Ambassador organizacji, który opowie o szczegółach oferty i własnych doświadczeniach z nią związanych.

MU: Jak wyglądały pana pierwsze doświadczenia z firmą Jeronimo Martins?
MW: Zaczęło się od tego, że aplikowałem do nich na staż. Cały proces rekrutacji trochę trwał, a w międzyczasie jestem również działaczem organizacji studenckiej AIESEC – to właśnie tam został ogłoszony nabór na ambasadora firmy Jeronimo. Postanowiłem podjąć się tego wyzywania i wysłałem swoją aplikację. Ostatecznie nie udało mi się dostać na staż do Warszawy, ale objąłem funkcję Campus Ambassadora. Na tym właśnie stanowisku działam od trzech miesięcy.

Czy mógłby pan przybliżyć nam, na czym dokładnie polega praca osoby na tym stanowisku, jakie są jej przykładowe zadania?
Ja akurat jestem przypisany do uczelni w Katowicach, działam również na Politechnice Śląskiej. Moim głównym zadaniem jest dotarcie do jak największej liczby studentów, zaprezentowanie naszej firmy oraz pokazanie całokształtu jej działalności. Często odpowiadam na wszelkie pytania, jeżeli są zainteresowani. Przedstawiam również ofertę praktyk stażu letniego oraz dwóch programów menadżerskich.

Przed wywiadem informował pan również o innej ofercie dla studentów – programie Operations Management Trainees, w ramach którego podczas jednego roku student poznaje różne stanowiska – od kasjera aż po kierownika sklepu. Jakie są realne szanse na to, by po ukończeniu tego programu uczestnik objął stanowisko kierownicze w sprzedaży?
Podejmując się takiego stażu, student przez rok zaznajamia się ze wszystkimi strukturami w firmie, głównie jako kasjer. Poznaje wszystko od podstaw – jak firma funkcjonuje. Po ukończeniu takiego stażu uczestnik obejmuje stanowisko kierownicze. Jedyne odstępstwo od tej reguły to dobrowolna rezygnacja stażysty. Nie ma żadnych innych przeciwwskazań, żeby po ukończeniu programu nie zostać kierownikiem. Warto pokreślić, że jest to kierownik w dziale logistyki lub sprzedaży.

Rozumiem, że w tej ofercie nie ma żadnych ukrytych haczyków?
Tak, to czysta karta. Sama selekcja to kilka etapów rekrutacji i jest to samo w sobie wyzwaniem dla każdego.

Skoro mówimy już o procesie rekrutacyjnym – jak się do niego przygotować?
Rekrutacja składa się z kilku części. Najpierw wchodzimy na stronę internetową www.talent.jeronimomartins.com, klikamy w odpowiednie zakładki, następnie w „aplikuj”. Wyskoczy nam formularz aplikacyjny (jego wypełnienie zajmuje ok. 15 minut). Dodatkowo Jeronimo udostępnia krótki test po angielsku – odpowiadając na zawarte w nim pytania, przygotowujemy się do pracy na wspomnianym stanowisku. Następnym etap to rozmowa wideo przez Skype z zarządem firmy, a ostatnim już krokiem będzie rozmowa kwalifikacyjna na żywo. Tych etapów jest kilka, można powiedzieć, że są one dosyć sporym wyzwaniem.

W jaki sposób wyglądała pana rozmowa kwalifikacyjna? Padały jakieś szczególne pytania?
Rekrutacja odbywała się w Warszawie, moja rozmowa była przeprowadzana przez Skype i trwała około godziny. Cała ta konwersacja dotyczyła mnie, mojej przeszłości, teraźniejszości, moich planów, ambicji zawodowych. Zapytano mnie również o moje reakcje w konkretnych sytuacjach.

Studenci których kierunków są najmilej widziani w Jeronimo?
Najmilej widziani są studenci w obszarze logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw, w dziale finansów, ID oraz personalnym. Można więc powiedzieć, że poszukiwani są studenci większości kierunków.

To na pewno miła informacja dla studentów US-ia! Teraz przejdźmy do statystyk firmy: Ile wynosi roczny zysk Jeronimo Martins?
Niestety nie mam aż tak konkretnych danych, ale mogę powiedzieć, że jest to dość duży obrót. Mogę poprzeć to takimi argumentami, że Jeronimo ma na terenie Polski 2750 sklepów Biedronka, w swoich strukturach posiada również 170 drogerii Hebe oraz 16 własnych centrów dystrybucyjnych, rozmieszczonych w takich miastach jak: Sieradz, Kraków, Sosnowiec, Ruda Śląska. Dla mnie są to imponujące wyniki i szeroka struktura działania na terenie Polski. Chciałbym również dodać, że Jeronimo to portugalska firma, która swoje oddziały ma zarówno właśnie w Portugalii, jak i w Kolumbii.

Czy pomimo tak wielkich dochodów firma planuje rozszerzyć swoją działalność?
Według statystyk firmę Jeronimo znamy z dyskontów Biedronka, których cały czas przybywa. Ponadto firma planuje zwiększenie liczby drogerii Hebe.

Na koniec chciałabym prosić o podanie konkretnych dat rekrutacji.
Na dwa programy, tj. Operations Management Trainee oraz International Operation Trainee rekrutacja ruszyła wraz z początkiem stycznia, dlatego zapraszam serdecznie do aplikowania. Jeżeli chodzi o program stażu letniego, jeszcze krótko o nim powiem. To trzymiesięczna przygoda połączona z uzupełnianiem wiedzy akademickiej z obszaru biznesu; to doświadczenie, które możemy wykorzystać zarówno w biurach dystrybucyjnych regionu, jak i w siedzibie głównej w Warszawie. Rekrutacja na ten program ruszy w maju 2018 roku, a na Campus Ambassadora – we wrześniu. Na koniec dodam, że Jeronimo ściśle współpracuje z organizacją młodzieżową AIESEC.

Więcej informacji o programie ambasadorskim znajdziesz TUTAJ.
O pozostałych programach przeczytasz TUTAJ.

Tekst: Martyna Urban

Post dodany: 20 stycznia 2018

biznes   finanse   Jeronimo Martins   kariera   Marketing   Martyna Urban   praca   student   wywiad