50 twarzy postaci bajkowych

Dzieciństwo to czas beztroski, zabawy i nie przejmowania się niczym. Żadne dziecko nie zastanawia się, do kiedy musi zapłacić rachunki, żeby nie odcięli mu prądu, czy to już czas, aby ugotować obiad, by nie być głodnym. Jesteśmy wtedy zależni od dorosłych, ale również w pewnym sensie niezależni.

To my decydujemy o tym, kim się stajemy w swoich wyobrażeniach, jaką rolę wybieramy. Każda mała dziewczynka marzyła o byciu księżniczką, a większość chłopców pragnęła w przyszłości zostać strażakiem albo policjantem. O ile część tych marzeń jest możliwych do spełnienia, o tyle reszta niekoniecznie.

Jednakże jest świat, w którym wszystko to, co uroiło się w małych, dziecięcych główkach, może się spełnić. Jest to kraina bajek. Niektórzy pewnie się zaśmieją i przestaną czytać, twierdząc, że ta lektura nie wnosi nic pożytecznego do ich życia, inni uśmiechną się pod nosem i pomyślą: „Studentka, a w głowie jej bajki”, a reszta przeczyta dalej, ciekawa, o co chodzi. W świecie baśniowym żyją wszyscy, których jako dzieci stawialiśmy sobie na piedestale jako bohaterów i idoli. Tacy idealni, opowiadający się albo za złą stroną, albo za dobrą.

A co by się stało, gdyby w fantastyczny i wyimaginowany świat wdarła się szara rzeczywistość?
Adam Horowitz i Edward Kitsis to dwójka amerykańskich scenarzystów, która w 2011 roku wpadła na genialny pomysł. Wymyślili historię, w której postacie z bajek przenoszą się do naszego świata i rozpoczynają życie, które wcale nie jest usłane różami, jakby się mogło wydawać. Muszą mierzyć się z różnymi sytuacjami, podejmować trudne decyzje. Zdarza się, że nawet wybierać między tym, co dobre, a tym, co słuszne. Ich historia nie jest okrojona tylko do tego, co znamy z książek, ale ciągle się rozwija i nabiera nowych kolorytów. Czy to możliwe, że Śnieżka jest zła? A może Czerwony Kapturek wcale nie jest dziewczynką z anielskim sercem? Niejednokrotnie każdy z nas się przekonał, że życie pisze nam scenariusze, których byśmy się nie spodziewali. Tak samo dzieje się w świecie, który wykreowali Horowitz i Kitsis. Postawili przed bohaterami bajek wyzwanie, jednak rodzi się pytanie – czy podołają?

Ta amerykańska produkcja jest dobrą odskocznią od codziennych trosk oraz świetną gratką dla osób, które są kreatywne i otwarte na różne propozycje. Rzeczywistość niesie ze sobą każdego dnia wiele trosk, z którymi radzimy sobie w różny sposób. Jednak czy zawsze udaje nam się być tym, kim chcieliśmy? Na to pytanie każdy z nas zna odpowiedź najlepiej.

Autorka tekstu: Agnieszka Żeliszewska

Post dodany: 6 listopada 2016